Jeśli odwiedzasz nas po raz pierwszy, koniecznie
zapoznaj się z FAQ, klikając
link powyżej. Aby móc pisać posty, może być konieczna rejestracja ?
kliknij link rejestracji powyżej, aby kontynuować. Aby rozpocząć przeglądanie wiadomości,
wybierz forum, które chcesz odwiedzić, z listy poniżej.
Netykieta - zasady postępowania na Forum Wizaz.pl
Zasady te stworzyła przez lata społeczność Użytkowników Wizaz.pl.
Są uzupełnieniem Regulaminu Serwisu Wizaz.pl, który znajduje się pod adresem: https://wizaz.pl/regulamin-forum-nowy/ .
Każdy Użytkownik jest zobowiązany przestrzegać Regulaminu Serwisu Wizaz w takim samym stopniu jak Netykiety.
Wersja obowiązuje 17.04. 2026
1. Odnoś się do innych Użytkowników forum tak jak chcesz, aby odnoszono się do Ciebie, z szacunkiem i zachowując kulturę wypowiedzi. Rasistowskie, drastyczne, obraźliwe lub dyskryminujące posty i treści (w tym grafika, avatary, podpisy oraz wpisy w profilach Użytkowników) są niezgodne z Regulaminem Serwisu Wizaz.pl i Netykietą i mogą być usunięte, a ich Autorzy mogą otrzymać upomnienie lub ostrzeżenie. To samo dotyczy treści pornograficznych, wulgarnych, zawierających groźby, dotyczących inteligencji, wykształcenia, płci, religii, rasy czy statusu majątkowego.
2. Tolerancja. Uznaj prawo innych do posiadania poglądów, których Ty nie podzielasz i życia "po swojemu" - jeśli tylko to jest w zgodzie z prawem.
3. Szanujmy język, jakim się posługujemy. Wypowiedzi budujmy zgodnie z zasadami języka polskiego. Zbędne jest pisanie całego tekstu wielkimi literami, podobnie jak jego nadmierne kolorowanie.
4. Pamiętaj, że Moderator nie jest stroną w dyskusji.
5. W złym tonie jest wytykanie dyskutantom popełnionych przez nich literówek, błędów ortograficznych i gramatycznych, szczególnie robienie tego w sposób prześmiewczy i uszczypliwy. Takie zachowanie jest niezgodne z Regulaminem Serwisu Wizaz.pl i Netykietą, a Użytkownik może otrzymać upomnienie, a jeśli opisana sytuacja będzie się powtarzać - ostrzeżenie.
6. Stosowanie wobec innego Użytkownika zwrotów powszechnie uważanych za obraźliwe, jak również za cytowanie postów z innych wątków niezwiązanych z tematem w celu zdeprecjonowania, wyszydzenia czy ośmieszenia Autora cytowanej wiadomości stanowi naruszenie Regulaminu Serwisu Wizaz.pl i Netykiety, a Użytkownik może otrzymać upomnienie.
7. Świadome prowokowanie innych Użytkowników forum poprzez agresywne, kontrowersyjne lub obraźliwe wypowiedzi mające na celu rozbudzenie lub wywołanie nowej dyskusji oraz skupienie uwagi na Autorze tego typu postów (trolling) nie jest tolerowane i stanowi naruszenie Regulaminu Serwisu Wizaz.pl oraz Netykiety. Użytkownik może otrzymać ostrzeżenie, a w przypadku powtarzających się przypadków tego typu zachowań taki Użytkownik może otrzymać bana (zablokowanie konta).
8. Zanim założysz swój wątek sprawdź w wyszukiwarce, czy ktoś nie założył wcześniej podobnego - być może informacje jakich poszukujesz, już znajdują się na forum. Wątki nie ulegają przedawnieniu, jeśli aktualnie nie toczy się w nich dyskusja, należy je odświeżyć przez napisanie nowego posta.
9. Jeśli trafisz na interesujący Cię wątek, ale odnalezienie w nim tego czego szukasz jest utrudnione z powodu dużej ilości postów, należy użyć opcji "Przeszukaj ten wątek". Częste wpisy typu: "Pewnie było już o tym wspominane, ale nie chce mi się szukać, więc napiszcie jeszcze raz o..." traktowane są jako wiadomości w złym tonie i stanowią naruszenie Regulaminu Serwisu Wizaz.pl i Netykiety.
10. Zakładanie wątków typu "Wiem, że mój wątek nie pasuje na to podforum, ale tu jest więcej Wizażanek...." uważane jest za zaśmiecanie forum. Częste tego typu działania stanowią naruszenie Regulaminu Serwisu Wizaz.pl i Netykiety, a tacy Użytkownicy mogą otrzymać upomnienie lub ostrzeżenie.
11. Niedopuszczalne jest niszczenie sensu wątku przez nadmierne odbieganie od głównego tematu wątku rozpoczętego w pierwszym poście, jak również poprzez toczenie prywatnych rozmów pomiędzy Użytkownikami - do takich celów służy opcja Prywatnych Wiadomości (PW). Niszczenie wątku przez wpisy nie na temat (tzw. off topic) stanowi naruszenie Regulaminu Serwisu Wizaz.pl i Netykiety. Użytkownik publikujący takie wpisy może zostać upomniany a jego posty off topic - usunięte.
12. Forum Wizaz.pl nie jest portalem randkowym ani matrymonialnym. Zamieszczanie tego typu wpisów stanowi naruszenie Regulaminu Serwisu Wizaz.pl i Netykiety. Posty i wątki o takiej treści mogą być usuwane.
13. Nie zamieszczamy na forum publicznym korespondencji PW bez zgody Autora. Dotyczy to również ogólnego pisania na temat jej treści. Niedozwolona jest zmiana treści cytowanych postów z wyjątkiem usunięcia linków/nazw reklamowych lub skrócenia treści
14. Niedopuszczalne są działania reklamowe. Reklama to wszelkie działania prowadzące do uzyskania korzyści materialnych lub do darmowego promowania strony (blogi komercyjne, galerie, prywatne strony itp.). Za reklamę mogą zostać uznane linki do stron aukcji, sklepów, serwisów internetowych czy nazwy produktów, zawarte w postach należących do jednego Użytkownika lub do grupy kont-klonów, w których często polecane są różne produkty i usługi, w szczególności w sytuacji, gdy posty tego rodzaju stanowią całość lub przeważającą większość napisanych przez Użytkownika postów. Reklama to także konta ekspertów, e-ekspertów, konsultantów, e-konsultantów nieoznaczone czerwonym kolorem nicka. Reklama to także nazwa nicka, avatar lub podpis, które są jednocześnie nazwą firmy lub logiem. Jako reklama traktowane są również posty, wątki i PW z prośbami o głosy w konkursach oraz wszelkie inne zawarte w nich treści, przez zamieszczenie których Autor ma wyraźne korzyści materialne.
Posty reklamowe mogą być usuwane.
14.1. Użytkownicy z mniej niż 50 postami na koncie lub ze stażem na forum krótszym niż 3 miesiące będą traktowani bardziej rygorystycznie, jeśli zostaną u nich dostrzeżone powyższe formy reklamy., tj. mogą im zostać przyznane ostrzeżenia lub ban (blokada konta). Uporczywe spamowanie forum grozi przyznaniem bana stałego (blokadą konta na stałe).
14.2. Ogłoszenia kupna i sprzedaży są zabronione na forum poza specjalnie wyznaczonymi do tego celu miejscami.
15. Pamiętaj, że wyrażając na forum opinię na temat produktu, usługi lub osoby, ponosisz za swoją opinię odpowiedzialność.
16. Edytowanie własnych postów na forum. Funkcja "edytuj" na forum służy do poprawiania błędów, dopisków, dodania zdjęć, zmiany szyku zdania w swoich postach, usunięcia fragmentu, który po przemyśleniu wolelibyście jednak zdjąć z forum publicznego itp. a nie do całkowitego usunięcia całej treści, zwłaszcza tej kluczowej dla sensu wątku. Nadużywanie tej opcji do masowego i całkowitego kasowania treści swoich postów, co powoduje zniszczenie treści wielu wątków, stanowi naruszenie Regulaminu Serwisu Wizaz.pl i Netykiety i może spowodować blokadę konta. Twoje konto może zostać czasowo lub trwale zablokowane.
17. Udostępnianie oraz prośba o udostępnianie nielegalnych materiałów objętych ochroną praw autorskich (muzyka, filmy, książki, gry itp.) jest zabronione. Dostęp do źródła takich informacji może być usuwany, a wobec Użytkownika notorycznie łamiącego tę zasadę i propagującego tego typu informacje może otrzymać upomnienie, ostrzeżenie lub ban (blokada konta).
18. Kopiowanie oraz rozpowszechnianie zdjęć lub pozostałych utworów, stanowiących własność innych Użytkowników w celach komercyjnych bez ich zgody jest niedopuszczalne.
19. Złamanie Regulaminu Serwisu Wizaz.pl lub Netykiety przez Użytkownika zgłaszaj za pośrednictwem funkcji ZGŁOŚ, dostępnej przy każdym Post (Wiadomości). Napisz powód zgłoszenia. Zgłoszenia można dokonać również poprzez formularz znajdujący się pod adresem https://wizaz.pl/dsa/ .
21. Konto Użytkownika zostanie zablokowane, jeśli:
suma punktów z ostrzeżeń będzie równa 4 lub większa od 4 - konto zostanie zablokowane na czas 7-14 dni.
suma punktów z ostrzeżeń będzie równa 6 lub większa od 6 - konto zostanie zablokowane na stałe.
Użytkownik może otrzymać jednorazowo więcej niż 6 punktów, co spowoduje zablokowanie konta bez uprzednich ostrzeżeń.
22. Bana (blokadę konta) na forum otrzymują osoby, a zatem jeśli Użytkownik ma zarejestrowanych kilka nicków (kont) na forum, bana otrzymają wszystkie konta tego Użytkownika.
24. Administrator ma prawo do weryfikowania postów, ale nie obowiązek. Moderator nie ma obowiązku reagować na post, który nie jest zgłoszony przez ZP. Podobnie Moderator nie musi podejmować działania, jeśli zgłoszenie nie ma poparcia w prawie, regulaminie lub netykiecie. Masowe wysyłanie w takich przypadkach ZP lub PW, w skrajnych sytuacjach zostanie uznane za nadużycie i jest równoznaczne z otrzymaniem ostrzeżenia oraz zawieszeniem rozpatrywania takich zgłoszeń. Więcej na ten temat znajdziesz w § 9 Regulaminu Serwisu Wizaz.pl.
26. Każdy może złożyć skargę, jeśli nie zgadza się ograniczeniem zastosowanym przez Administratora (usunięciem opublikowanej przez niego treści lub jej części, blokadą konta). Skargę należy złożyć za pomocą formularza znajdującego się pod tym adresem https://wizaz.pl/dsa/
Zasady składania i rozpatrywania skarg zostały określone w § 8 Regulaminu Serwisu Wizaz.pl.
Następujące skargi nie będą rozpatrywane:
- skargi na upomnienia
- skargi na ostrzeżenia - napisanych w imieniu osób trzecich
- napisane na forum publicznym.
27. Jeśli chcecie bezpowrotnie usunąć konto możecie to zrobić samodzielnie poprzez profil użytkownika lub skontaktujcie się z Administratorem Serwisu pisząc na adres forumwizaz@burdamedia.pl (szczegóły zawiera § 5 Regulaminu Forum Wizaz.pl). Zwróćcie uwagę, że o usunięciu postów decydujecie osobnym wypowiedzeniem. Moderatorzy nie usuwają kont na prośby wysłane poprzez PW czy napisane na forum w wątkach.
Objaśnienia do niektórych punktów netykiety:
1. Aby zgłosić naruszenie - "Zły Post" (ZP) użyj przycisku "Zgłoś", który znajduje się - pod avatarem Użytkownika w przypadku posta w wątku - w prawym dolnym rogu pod wpisem w profilu Użytkownika - w prawym górnym rogu Prywatnej Wiadomości (PW).
2. Opcja "Przeszukaj ten wątek" znajduje się po prawej stronie fioletowej belki nad pierwszym postem.
3. Formy interwencji stosowane przez Moderację:
a) Ostrzeżenie - to punkt karny za przewinienie (czerwona kartka ).
b) Upomnienie - to oficjalne zwrócenie uwagi, personalnie (żółta kartka).
c) Upomnienie przez PW - to zwrócenie uwagi personalnie, niepublicznie.
d) Upomnienie w Wątku - to zwrócenie uwagi publicznie, personalnie lub grupie osób.
3.1 Przykład czytania informacji o przyznanych kartkach:
"Ostrzeżenia: 1/0" Oznacza jedno upomnienie (żółta kartka bez punktów)/zero ostrzeżeń (czerwona kartka z punktami, które mogą skutkować banem).
"Ostrzeżenia: 0/1 (3)" Oznacza zero upomnień (żółta kartka bez punktów)/jedno ostrzeżenie za trzy punkty (czerwona kartka z punktami, które mogą skutkować banem).
3.2 Informacje o ilości przyznanych kartek z aktywnymi punktami widoczne są pod avatarem Użytkownika, natomiast spis wszystkich otrzymanych kartek, w tym tych z już nieaktywnymi punktami znajduje się w profilu Użytkownika i jest on dostępny tylko dla Moderatorów forum.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Pielęgnacja loków i fal - od czego zacząć?
Czynności 1 etapu:
- przeczytaj pigułkę - ona pozwoli Ci zapoznać się wstępnie z własnymi włosami i naszymi metodami pielęgnacji,
- zapoznaj się z FAQ, którego problemowy układ pomoże Ci znaleźć odpowiedzi na stawiane sobie pytania,
- oceń realnie stan swoich włosów i ustal, jakie popełniłaś przeciwko nim grzechy*
- przemyśl stosowaną do tej pory pielęgnację,
- odpowiedz sobie na pytanie: czy chcesz stosować CG
- sprawdź, od czego same zaczynałyśmy
Czynności 2 etapu:
- zaznajom się z wątkami pielęgnacyjnymi (tutaj post odsyłający do każdej części),
- pogłębiaj wiedzę, czytając tłumaczenia artykułów,
- pytaj, jeśli coś wydaje się być niezrozumiałe
*grzechy wobec kręconych:
- zabiegi z użyciem ciepła: prostowanie, suszenie gorącym nawiewem, nakręcanie na lokówkę,
- zabiegi z uzyciem chemii: rozjaśnianie, dekoloryzacja, farbowanie,
- zabiegi niewłaściwej pielęgnacji: czesanie na sucho, czesanie nieodpowiednim narzędziem, minimum pielęgnacyjne (szampon+odżywka), niewłaściwie dobrana pielęgnacja (kosmetyki zawierające substancje niszczące Twoje włosy lub nieodpowiadające Twoim włosom)
Ostatnio edytowane przez Eloe77; 2011-11-08, 11:33.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Przekarmienie włosów proteinami i składnikami nawilżającymi
Walcząc o nawilżenie i regenerację włosów za pomocą bogatych składowo produktów, domowych masek często z dodatkiem półproduktów kosmetycznych możemy się zagalopować i przekarmić nasze włosy proteinami lub składnikami nawilżająco-odżywczymi.
W efekcie mimo starań i najlepszych chęci loki wyglądają na przesuszone lub gumowate i wątłe.
Poniżej zamieszczam krótki opis objawów przekarmienia proteinami lub prze-nawilżenia włosów oraz porady jak sobie z takim problemem poradzić:
Za dużo protein lub/i za mało nawilżenia: włosy są suche, łamliwe, mało elastyczne, łamią się pod wpływem lekkiego naciągania.
Za mało protein lub/i za dużo nawilżaczy: włosy 'super-elastyczne', ciągną się bez końca gdy je rozciągamy, są zbyt miękkie zwłaszcza gdy są mokre, są słabe, wątłe.
Co zrobić gdy przekarmisz włosy proteinami: umyj włosy szamponem oczyszczającym, głęboko nawilżaj i odżywiaj włosy, unikaj protein.
W razie 'zwykłego' przekarmienia składnikami nawilżającymi: stosuj produkty z proteinami, w trakcie dnia aplikuj produkt w sprayu zawierający proteiny.
Ponieważ łatwiej przekarmić włosy proteinami niż przekarmić je substancjami nawilżającymi, dlatego gdy nie jesteś pewna jaka jest przyczyna łamliwości twoich włosów najpierw oczyść je szamponem celem usunięcia ewentualnego nadbudowania, następnie potraktuj je silnie nawilżająco- odżywczą kuracją. Jeśli to nie pomoże zafunduj im kurację proteinową.
Jest jeszcze jedna ważna rzecz, o której łatwo zapomnieć; włosy można nie tylko przekarmić ale i pozbawić je nawilżenia i protein. Przeanalizuj swoją dotychczasową pielęgnację, weź pod uwagę ewentualne wysuszające czynniki atmosferyczne i zabiegi niszczące włosy. Jeśli twoje włosy są suche, sianowate, kruche, łamliwe, napuszone (nazwijmy to syndromem afrykańskim), końcówki suche/zniszczone może to być wynikiem braku nawilżenia i braku protein.
Banalna to uwaga, ale zazwyczaj trafna: najlepszy jest złoty środek i umiar.
Dobrze jest obserwować swoje włosy i stosować produkty dostosowane do aktualnych potrzeb naszych włosów.
Pochylamy się tak żeby mokre włosy zwisały, otwartą dłonią od dołu dociskamy włosy do głowy, puszczaszmy, znów dłoń z włosami do góry i na dół i tak w kółko.
Różnica między ugniataniem a harmonijkowaniem polega na niezaciskaniu dłoni na włosach. Włosy są więc przygniatane do głowy otwartą dłonią.
Moim zdaniem dobrze, żeby to robić poprzez koszulkę, włosy się mniej mechacą. Tym sposobem nadaje się im sprężystości i przy okazji odsącza wodę.
Ostatnio edytowane przez Eloe77; 2010-10-28, 09:54.
O wilgotności procentowej i punkcie rosy raz jeszcze
* Wilgotność powietrza ma przełożenie na moc skrętu włosów kręconych.
* Uznajemy, że punkt rosy jest bardziej miarodajnym wskaźnikiem wilgotności powietrza niż wilgotność podana w procentach.
Dla ułatwienia:
Punkt rosy (DP/PR) >15 stopni C = duża wilgotność powietrza
PR < 1.5 stopień C = suche powietrze
PR 1.5-15 stopni C. = optymalna wilgotność powietrza.
Podane dane są orientacyjne!
Sama musisz ustalić czy optymalna dla Ciebie wartość PR to 1 czy 5 stopni C oraz kiedy twoje włosy odczuwają powietrze jako suche, a kiedy jako wilgotne.
* Włosy chłoną wodę lub wyparowuje ona z nich w zależności od warunków atmosferycznych:
- gdy wilgotność jest duża, włosy chłoną wodę; skręt może się zwiększyć, ale włosy mogą się puszyć.
- gdy jest sucho oddają wodę, co spowodować może rozluźnienie skrętu, puszenie i suchość włosów
* Humektanty wiążą wodę z otoczenia.
Nałożenie ich na włosy w warunkach bardzo suchego/wilgotnego powietrza może nasilić wspomniane wyżej procesy.
Dlatego należy rozważnie korzystać z produktów, które zawierają humektanty na wysokich pozycjach w składzie, gdy powietrze jest bardzo suche i bardzo wilgotne.
Pomocne okazują się wtedy produkty, w których przeważają emolienty tworzące na włosie film, który zapobiega nadmiernemu odparowaniu/wchłonięciu wody.
* Przykładowe emolienty
alkohole tłuszczowe (w nazwie alcohol np. cetearyl alcohol, denat alc. do tej grupy nie należy), oleje, silikony, parafina, lanolina
Szczegóły oraz obszerniejszą listę składników znajdziesz TUTAJ
Punkt rosy można sprawdzić TUTAJ
Nie wolno zapominać też o wilgotności podanej w procentach.
Przykładowo, dla mnie punkt rosy o wartości 3st.C, oznacza, że wilgotność jest niska. Ale jeśli dodatkowo procentowa wartość wynosi 29% to znaczy (dla moich włosów), że jest bardzo niska! Było kilka takich dni w kwietniu i były to najbardziej kryzysowe dni tej wiosny. PR zmieniał znacznie wartość w trakcie dnia z 3 do 10!
Tak jak pisałam, dla mnie osobiście prostszym wydaje mi się działanie gdy:
* wilgotność jest bardzo duża ----> uważam na humektanty lub ich unikam, kwaśne plukanki mogą przynieść dobre efekty.
* wilgotność średnia, stosuję humektanty w ograniczonych ilościach
* suche i bardzo suche powietrze ---> trudna walka o skręt, ma on tendencje do rozprostowywania się; reanimacja produktem humektantowym może przynieść efekt, ale nie zawsze długotrwały
Więcej o punkcie rosy i wilgotności znajdziesz w artykule.
W gąszczu półproduktów, na początku przygody mazidłowej proponujemy przyjrzeniu się następującym półproduktom:
- hydrolat (przyda się do psikadeł (do włosów polecany jest aloes i rozmaryn, ale nie ma przeciwwskazań abyś wybrała h. wg zapachu jaki lubisz)
- humektanty: nawilżają, przykładowo:
* kwas hialuronowy roztwór 1%
* hydromanil
* aloes
* gliceryna, sorbitol
- proteiny
* keratyna hydrolizowana
* lub inne np. jedwab czy owies hydrolizowany
* l-cystyna, l-cysteina
- witaminy:
* przede wszystkim pantenol
* inne: niacynamid, witamina E
- oleje jak np. kokosowy, masło shea, tucuma, arganowy
- inne: opcjonalnie, w zależności od smykałki do ekspermentowania czy chęci utopienia większej ilości pieniędzy w mazidła ;-)
* zioła hinduskie sproszkowane: np. amla, eclipta
* ceramidy
* koenzym Q10
* liposomy, np. wzmacniający włosy
- konserwant, jeśli zamierzasz miksturę przechowywać dłużej niż dwa tygodnie i dłużej niż tydzień w przypadku protein w lodówce
- miarki i opakowania: łyżeczki miarowe, zlewki, pipety, butelki z atomizerem, papierki lakmusowe,
Zalecamy tworzenie niewielkich ilości mikstury zwłaszcza na początku przygody z mazidłami; po opracowaniu idealnej proporcji składników można zrobić większą ilość produktu i je zakonserwować.
W przypadku psikadeł/emulsji warto zacząć od skonstruowania mazidła o prostej recepturze i stopniowe zwiększanie ilości składników lub stężenia składników. Pozwoli to ocenić który półprodukt w jakim stężeniu i w jakim towarzystwie dobrze działa (np. bez obciążenia, zlepienia włosów).
Jest to nakładka na suszarkę, wyglądająca jak dziurawa miska z kolcami. Służy do suszenia włosów kręconych i falowanych.
Dyfuzor powinien mieć dużo dziurek – zarówno w dnie miski jak i w kolcach. Dzięki temu powietrze wydmuchiwane przez suszarkę jest rozpraszane (stąd nazwa: dyfuzja – rozpraszanie) i nie uderza w nasze loki/fale jednym silnym strumieniem, ale owiewa je z różnych stron delikatnie.
Włosy kręcone lub falowane suszone zwykłą suszarką (tj. bez nakładki, lub z nakładką skupiającą) są rozdmuchane, loki - rozproszone, a całość daje efekt ‘króla lwa’. Dzięki suszeniu z pomocą dyfuzora włosy możemy wysuszyć nie rozdmuchując ich na wszystkie strony.
Po nałożeniu na włosy wybranego stylizatora i ugnieceniu/harmonijkowaniu włosów i/lub ewentualnym plunkingu/ploppingu, włączamy suszarkę.
Dla większej objętości można suszyć włosy z głową spuszczoną w dół.
Jeśli na objętości nie zależy nam tak bardzo, można jedynie przechylać delikatnie głowę na boki, aby włosy swobodnie wpadały do miski dyfuzora.
Zbieramy sekcje włosów i wkładamy ją do miski dyfuzora, pozwalając im swobodnie do niej wpaść, po czym zbliżamy dyfuzor do skalpu. Można kolce dyfuzora oprzeć na skalpie (szybciej wysuszymy wtedy włosy przy nasadzie) jednak, przy wrażliwej skórze głowy trzeba uważać i samemu dojść do tego, czy można kolce oprzeć, czy lepiej trzymać suszarkę kilka centymetrów od głowy.
Co ważne – podczas suszenia należy jak najmniej dotykać włosy rękami. Włosy zbieramy samym dyfuzorem, jeśli musimy sobie pomóc ręką robimy to najdelikatniej jak to możliwe, aby nie naruszyć loków.
Dyfuzor trzymamy w jednej pozycji od 30 sekund do 2-3 minut. Wszystko zależy od naszych włosów, trzeba eksperymentować i zobaczyć jakie suszenie daje najlepsze u nas efekty. Delikatnie odsuwamy dyfuzor od skalpu pozwalając podsuszonym loczkom delikatnie opaść i podobnie postępujemy z następną sekcją włosów.
Dobrze jest opracować sobie kolejność suszenia głowy:
np. lewy tył, środkowy tył, prawy tył, prawy przód, prawy środek, lewy środek i czubek głowy.
Dzięki temu wysuszymy włosy równomiernie, nie zostając z suchym czubkiem głowy, a mokrymi włosami przy karku.
Dodatkowo – przejście całego cyklu pozwala pierwszej partii włosów nieco ostygnąć i lepiej ocenić czy potrzebuje ona jeszcze jednej sesji z dyfuzorem
Cykle powtarzamy dotąd, aż włosy będą suche w 80% do 95%. Niedosuszenie włosów do końca pozwala uniknąć powstaniu puchu. Do 100% włosy powinny doschnąć naturalnie.
Suszarka, którą mamy, powinna mieć regulacje zarówno temperatury, jak i siły nawiewu.
Co do siły nawiewu – nie ma dyskusji – musi być najsłabszy. Po to używamy dyfuzora, aby osłabić pęd powietrza, wiec stosowanie szybkiego nawiewu mija się z celem.
Dyskusyjna jest już temperatura powietrza.
Z doświadczenia mogę stwierdzić, że cieplejsze powietrze pozwala uzyskać efekt większej objętości, ale bardziej naraża na powstanie frizzu (puszenie się włosów) i z pewnością będzie miało większy potencjał niszczący włosy. Pamiętać też należy, żeby pod żadnym pozorem nie suszyć powietrzem gorącym. Najwyższa dopuszczalna temperatura to taka, którą Twój skalp może bez problemu wytrzymać i nie odrywasz dyfuzora od głowy dlatego, że parzy. Suszenie zimnym powietrzem z kolei daje nam większą gwarancje włosów bez puchu, ale pozbawia objętości i zajmuje dużo więcej czasu. Zauważyłam też, ze włosy suszone zimnym nawiewem o wiele bardziej błyszczą. Wybór należy do Ciebie.
Im większy, tym lepszy. Im dłuższe kolce, tym lepiej. Im więcej dziurek, tym lepiej.
Większe dyfuzory poleca się dla dłuższych i bardziej gęstych włosów, ale gdy moje włosy były krótkie, mój wielki dyfuzor sprawował się równie dobrze, co teraz.
Edit: Może się okazać, że Twój dyfuzor za mocno rozwiewa włosy, a powietrze ucieka na boki, miast koncentrować powietrze w określonym kierunku. Wówczas przydaje się dyfuzor z kryzą. To rodzaj otoczki, która osłania całą miskę i kończy się z palcami dyfuzora.
Dzięki niej, nawet jeśli nie dotykasz skalpu, a tylko przykładasz dyfuzor do końcówek włosów, masz szansę lepiej dosuszyć wybraną część włosów.
Innym rodzajem dyfozora jest tzw. sock diffuser, czyli z angielskiego dyfuzor skarpetkowy (pokazany na filmiku Jessicurl). Wygląda jak krótka skarpetka, którą naciągamy na dyszę suszarki.
Dzięki zastosowaniu specjalnego materiału powietrze jest rozpraszane.
Przy użyciu dyfuzora skarpetowego unoszenie włosów, które robi za nas dyfuzor plastikowy, musimy zastąpić własnymi rączkami, lekko podnosząc i ugniatając włosy (uwaga, by nie przesadzić i nie wywołać puszenia).
Jessi z Jessicurl zaleca ugniatanie do momentu, gdy włosy nie są suche w 60%, a następnie zaprzestanie i dosuszenie ich już bez ugniatania.
Niestety takie dyfuzor nie jest dostępny w Polsce (można zamówić go ze stron brytyjskich lub amerykańskich).
Nie polecamy też nakładania na suszarkę zwykłej skarpety. Grozi to spaleniem suszarki .
Mam już dobrą suszarkę, czy mogę dokupić do niej dyfuzor?
Istnieją tzw. uniwersalne dyfuzory, pasujące do większości suszarek. Nasuwa się je na dyszę suszarki, a wypustki, które elastycznie wyginają się wewnątrz trzymają dyfuzor, aby nie spadł.
Ważne jest jedynie, aby Twoja suszarka miała kształt ‘pistoletu’. Zmierz średnicę ‘lufy’ ( ) i dobierz dyfuzor o 2-3 cm szerszy.
Dyfuzory można kupić w hurtowniach fryzjerskich i dobrze zaopatrzonych sklepach z artykułami fryzjerskimi. Nigdy nie widziałam dyfuzora w zwykłym sklepie z artykułami AGD.
Żeby stosować silikony, dobrze jest wiedzieć, po co się to robi (silikony mogą chronić włosy przed czynnikami zewnętrznymi, mogą wzmacniać skręt, ale jednocześnie tez łatwo włosy przeciążać i nadbudowywać się) i jakie silikony, jak działają (jak trudno/łatwo jest je zmyć).
Nie polecamy takich produktów, których działanie opiera się w zasadzie na samych silikonach. Wówczas silikony oblepią włosy, a niezmyte szamponem z silnym detergentem nie pozwolają na wnikanie substancji odżywczych do włosa. Takie działanie ma większość produktów GlissKura, Pantene itp. (zwłaszcza w odżywkach duże ilości silikonów nie są zalecane).
Natomiast silikony w produktach do stylizacji mogą być już bardziej pożądane, zwłaszcza jeśli komuś silikony służą, tzn. wzmacniają skręt.
Trzeba tylko zwracać, czy silikony, które się stosuje wymagają zmywania szamponem, czy np. same odparowują.
Żeby się przekonać, jak działają silikony na włosach, to najlepiej jest na jakiś czas z nich zrezygnować - wtedy mamy porównanie
To zależy od kosmetyków jakich używasz oraz od własnej wrażliwości i stylu życia. Nawet od pory roku.
Jeżeli używasz kosmetyków ze składnikami, które się nadbudowują (silikony, polimery, niektóre oleje i wielkocząsteczkowe proteiny), Twoje włosy będą potrzebować częstszego oczyszczania. Jeżeli myjesz włosy odżywką, możesz potrzebować częstszego mycia, niż przy myciu włosów delikatnym szamponem czy tym z SLES.
Jeżeli przebywasz w miejscach o zanieczyszczonym powietrzu (puby, bary szybkiej obsługi, ruchliwa miejska ulica), Twoje włosy szybko wchłoną zapachy, osadzi się na nich kurz i brud i będą potrzebowały oczyszczenia.
Wg zagranicznego portalu Naturally Curly zalecana częstotliwość mycia w zależności od rodzaju skrętu to:
Fale - 2-3 razy na tydzień
Loki - 1-2 razy na tydzień
Korkociągi o ciasnym skręcie - 1 raz na tydzień
Jednak najlepsza odpowiedź na to pytanie to: Myj włosy tak często, jak tego potrzebujesz
Ostatnio edytowane przez Eloe77; 2010-10-28, 09:53.
W dni, kiedy nie myjesz włosów, możesz zastosować któryś z poniższych sposobów na reanimację loczków:
1. Poranny prysznic - para lekko zwilża włosy.
2. Psikadło - spryskaj włosy preparatem w sprayu (np. woda+sok z aloesu, woda+żel, wody+odżywka lub gotowa odżywka w sprayu dostępna w drogerii).
Więcej o psikadłach możesz przeczytać w wątku Psikadła i w Receptariuszu )
Jak mogę ochronić fryzurę przed odgnieceniem i spuszeniem podczas snu?
Aby ograniczyć odgniatanie się włosów podczas snu można też zastosować któryś z tych sposóbów:
- spanie z włosami przerzuconymi poza krawędź łóżka
- spanie z włosami zawiązanymi lub spiętymi klamrą w luźną(!) kitkę lub zaplecionymi w luźne warkocze
- spanie z włosami luźno spiętymi klamrą lub delikatną gumka na czubku głowy w tzw. ananasa
- spanie w czepku lub w bawełnianym turbanie z chusty lub ręcznika (przykładowe zdjęcie turbanu można zobaczyć tutaj)
- spanie na poduszce z satyny
- spanie w satynowej/jedwabnej chuście lub czepku
Ostatnio edytowane przez Eloe77; 2011-10-11, 14:15.
Po użyciu żelu moje włosy są sztywne - co z tym zrobić?
Często po nałożeniu na włosy żelu drogeryjnego lub żelu lnianego i wysuszeniu włosów obserwujemy usztywnienie włosów. Kosmyki są posklejane i nie wyglądają naturalnie.
Pierwszy sposób to wygniatanie włosów. Suchymi dłońmi ugniatamy włosy tak długo, aż cała sztywność odpuści. Jak to robić można zobaczyć na tym filmiku. Uwaga! Wygniatamy tylko wtedy, gdy włosy są w 100% suche!
Sztywność odpuszcza również pod wływem wilgoci. Dlatego drugim sposobem jest wzięcie ciepłego prysznica lub jeżeli za oknem jest mgła, po prostu wyjście na dwór.
Ostatnio edytowane przez Eloe77; 2010-10-28, 10:09.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Oleje - szczegóły wnikania według zawartości kwasów tłuszczowych
1.Jednonienasycone (kwas oleinowy omega 9)
-z orzechów laskowych 85% (mazidła nierafinowany, zsk rafinowany)
-z nasion papai 72% (zsk rafinowany)
-z pestek śliwki 70% (mazidła i zsk nierafinowane)
-z pestek moreli 65% (zsk nierafinowany)
-z pestek wiśni 65%
-z pestek brzoskwini 64% (zsk rafinowany)
-ze słodkich migdałów 63% (zsk nierafinowany i rafinowany)
-z avocado 62% (zsk nierafinowany)
-z orzechów arachidowych 60%
-z orzechów macadamia 58% (zsk nierafinowany)
-oliwa z oliwek 56%
-z miodli indyjskiej 50% (zsk nierafinowany)
-sezamowy 50%, ma też sporo omega 6 (zsk nierafinowany)
-tamanu 49%, ma też sporo omega 6 (mazidła i zsk nierafinowane)
-arganowy 42%, ma też sporo omega 6 (zsk nierafinowany)
-ryżowy 42%, ma też sporo omega 6
-baobab 40%, ma też sporo omega 6 (zsk nierafinowany i rafinowany)
2. Wielonienasycone (kwas linolowy omega 6 i kwas alfa-linolenowy omega 3)
-z nasion czarnej maliny 90-94% (mazidła nierafinowany)
-z nasion czerwonej maliny 85% (mazidła i zsk nierafinowane)
-z orzechów włoskich 84% (mazidła nierafinowany i zsk rafinowany)
-z krokosza barwierskiego 80% (zsk nierafinowany)
-z róży piżmowej 78% (mazidła nierafinowany i zsk taki i taki)
-jeżynowy 77% (mazidła nierafinowany)
-żurawinowy 76% (mazidła i zsk nierafinowane)
-z truskawki 75% (mazidła i zsk nierafinowane) -z pachnotki 75% - przewaga omega 3 aż 65% (zsk nierafinowany)
-konopny 75% (mazidła i zsk nierafinowane) -lniany 73% - przewaga omega 3 aż 58% (zsk nierafinowany)
-z wiesiołka 73% (mazidła i zsk nierafinowane)
-z męczennicy 70%
-z komosy 63% (mazidła nierafinowany)
-słonecznikowy 62% (zsk nierafinowany)
-z pestek arbuza 61% (zsk rafinowany)
-z nasion czarnej porzeczki 61% (mazidła nierafinowany i zsk taki i taki)
-z nasion jabłka 60% (mazidła nierafinowany)
-z kiełków pszenicy 60% (zsk nierafinowany)
-z pestek dyni 60% (zsk nierafinowany)
-z czarnuszki siewnej 58% (mazidła i zsk nierafinowane)
-sojowy 57% (zsk nierafinowany)
-kukurydziany 56%
-z nasion bawełny 55% (mazidła nierafinowany i zsk rafinowany) -z linianki siewnej 55% - przewaga omega 3 aż 40% (zsk nierafinowany)
-z amarantusa 49% (mazidła nierafinowany)
-z ogórecznika lekarskiego 40% (mazidła i zsk nierafinowane)
3. Nasycone - sporo mają głównie masła i stałe oleje
-olej kokosowy - dużo laurynowego i omega 9
-olej babassu - dużo laurynowego i omega 9
-masło tucuma - dużo laurynowego i omega 9
-masło shea - dużo stearynowego i omega 9
-masło cupuacu - dużo stearynowego i omega 9
-masło mango - dużo palmitynowego i stearynowego
-masło kakaowe - dużo palmitynowego, stearynowego i omega 9
-olej palmowy - dużo palmitynowego i omega 9
4. Inne
-jojoba 65-80% głównie kwas eikozanowy (mazidła i zsk nierafinowane)
-rycynowy 90% głównie kwas rycynolowy (zsk taki i taki)
-pestki granatu 72-79% głównie kwas punikowy (zsk nierafinowany)
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Typologia loka/fali, czyli określamy rodzaj skrętu.
Rodzajów kręconych włosów jest tyle, ile ich posiadaczek. Istnieją jednak określone typologie, dzięki którym można umieścić swój typ włosów w oznaczonym wcześniej porządku.
Trzeba też podkreślić, że rzadkością jest posiadanie jednego typu skrętu na głowie. warto więc dokładnie przyjrzeć się włosom i sprawdzić, który rodzaj przeważa.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Samodzielne cięcie kręconych włosów
Wbrew pozorom włosy przyciąć łatwo. Tym bardziej końcówki włosów. Najważniejsze to zaopatrzyć się w ostre, najlepiej fryzjerskie nożyczki, 2 lustra i wybrać pomieszczenie o jak najlepszym oświetleniu.
Wystarczy pochylić się i złapać jedną ręką wszystkie włosy w kucyk nad czołem. Obcinamy to, co znajduje się ponad pięścią (oczywiście im bliżej czoła złapiemy, tym więcej obetniemy), puszczamy włosy i oglądamy, czy efekt nas zadowala. Możemy zawsze przyciąć to, co wyszło nierówno. Pomocny link Pomocny link z bardzo przystępnym opisem
Jeśli jednak chcemy włosy dokładniej przyciąć, czeka nas nieco więcej zabawy. Lorraine zaleca wyobrażenie sobie tarczy zegara za nasza głową i unoszenie poszczególnych kosmyków nad głowę (poczynając od godziny 12, kierować się raz zgodnie z ruchem wskazówek, potem w przeciwną stronę), a potem przycinanie tyle, ile potrzeba. Warto posłużyć się dodatkowym lusterkiem po zakończeniu cięcia, by sprawdzić, czy wszystko poszło naszej myśli.
Kosmetyki położone najbliżej twarzy przycinamy na końcu.
Ponieważ samodzielnie możemy mieć trudności z nadaniem fryzurze kształtu, warto od czasu do czasu udać się do fryzjera, celem dokładniejszego cięcia włosów.
Ostatnio edytowane przez Eloe77; 2011-07-07, 12:10.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
15 reguł walki z frizzem/puchem na podstawie artykułu z NC plus komentarze własne
1. Dobre ciecie – podcinaj końcówki co 6-8 tygodni. Nie obcinaj jednak włosów za krótko czy na zapas, ponieważ może to spowodować problemy ze skrętem:
* w dużej wilgotności, ale to tyczy sie raczej afro i loków 3c,
* na zbyt krótkim włosie, co dotyczy głównie fal i loków o większej średnicy (fala i duży lok potrzebują miejsca, by móc się pokazać w całości)
2. Nie używaj szamponu codziennie – 4 mycia tygodniowo w zupełności wystarczą, w pozostałe wystarczy spłukać włosy wodą i działać z odżywką jak zwykle. Dzięki temu włosy będą chronione przez naturalne oleje.
3. Używaj dużo odżywki, bowiem nawilżenie = szczęśliwe loki. Nigdy nie pomijaj odżywiania, nie używaj też produktów 2 w 1 (szampon i odżywka w jednym). Po myciu odciśnij wodę z włosów, nałóż odżywkę i zostaw na 2 minuty, spłucz. 1 raz w tygodniu używaj masek, aby opanować frizz/puch (ja tak robię)
4. Ostatnie płukanie rób zimną wodą, o temperaturze takiej, jaką jesteś w stanie wytrzymać. Po płukaniu nie używaj już grzebienia.
5. Unikaj standardowych ręczników, zastąp je tymi z mikrofibry lub gładkiej tkaniny. Nigdy nie wycieraj włosów pocierając, ale pochyl się i delikatnie odciskaj wodę w materiał.
6. Pozwól włosom wysychać naturalnie albo używaj dyfuzora, ewentualnie suszarki-kaptura.
7. Rozprowadzaj odżywkę na włosach, używając grzebienia z szerokim rozstawem zębów (po myciu).
8. Absolutnie nie używaj szczotki – tylko palców albo grzebienia z szerokim rozstawem. Szczotkowanie mokrych włosów łamie je, a szotkowanie suchych to największy grzech (prowadzący do puchowego piekiełka ).
9. Nie dotykaj swoich włosów, gdy schną i potem w ciągu dnia, ponieważ im więcej dotykasz, tym większy puch się pojawia. Jeśli potrzebujesz odświeżenia, możesz w ciągu dnia nawilżyć loki (psikadłem lub odżywką, co lubisz) i potem każdego owinąć wokół palca, aby odświeżyć skręt (można też delikatnie ugnieść lub harmonijkować spryskane włosy).
10. Dobry pomysłem jest używanie odpowiednich pomad czy serum celem odświeżenia w ciągu dnia. Należy wziąć odrobinę i rozetrzeć w dłoniach, a następnie delikatnie nanieść na włosy. Niektóre pomady, dzięki zawartości olejów czy silikonów, walczą z puchem i pomagają okiełznać fryzurę. Pomady nie czynią włosów twardymi (tak samo jak gotowa pomada może służyć olej kokosowy).
11. Nakładaj produkty stylizacyjne na mokre włosy: najpierw odżywka bez spłukiwania, potem serum/żel. To indywidualna sprawa: ja nakładam na włosy wilgotne (wodę odciskam w koszulkę, potem koszulkę trzymam jeszcze 5 minut jak turban i na takie włosy daję żel), więc trzeba wypracować własną, najlepszą metodę (można spróbować też ręcznikowania).
12. Unikaj nadmiaru używek jak nikotyna, alkohol i kofeina, chemicznych inwazji na włosach (trwała, farbowanie, rozjaśnianie, prostowanie chemiczne), ograniczaj wysoce przetworzoną żywność, ponieważ to wszystko może się przyczynić do powstania lub powiększenia frizzu/puchu.
13. Używaj szamponu z filtrem słonecznym (hm..... ja bym postawiła na końcowy produkt z filtrem. Ja również - najlepiej, by filtr był w produktach, które zostają na włosie, czyli w odżywce bez spłukiwania, żelu czy innym stylizatorze oraz w psikadle/pomadzie)
15. Staraj się ograniczyć używanie gorącego powietrza i wysokich temperatur przy stylizacji, co dotyczy prostownicy, szuszarki, podgrzewanych wałków, lokówki, falownicy. Jeśli musisz użyć prostownicy lub suszarki z gorącym powietrzem, nałóż najpierw na włosy serum silikonowe, aby ograniczyć uszkodzenia.
Ostatnio edytowane przez Eloe77; 2011-05-26, 11:47.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Porowatość w kapsułce
Porowatość to termin na określenie sposobu ułożenia łusek włosowych: te nieprzylegające do siebie, podniesione i otwarte cechują włosy o dużej porowatości; natomiast te przylegające ciasno do siebie, które tworzą zamkniętą strukturę, cechują włosy o niskiej porowatości.
Porowatość wpływa na zdolność włosa do gospodarowania wodą i wilgocią, a ta zdolność ma stanowić o wyglądzie włosa - w szczególności zaś włosa kręconego.
Włosy o dużej porowatości:
- bardzo szybko przyswajają wodę/wilgoć, ale też bardzo szybko ją oddają,
- przyswajają dwa razy więcej wody/wilgoci w porównaniu z włosami normalnymi/mało porowatymi,
- uwielbiają gęste, nawilżające odżywki, a nawet czysto proteinowe kuracje (mieszanki czystych protein),
- mają tendencję do tracenia odporności na rozciąganie i podatność na łamanie, gdy są mokre,
- ulegają obciążeniu poprzez zaaplikowanie maseł i silikonów w nieodpowiedniej ilości czy nawet kolejności, co sprawia, że wyglądają na słabe i bez życia,
- puszą się coraz bardziej wraz ze wzrostem punktu rosy,
- można opanować poprzez zabiegi henną, kasją lub glinką z nawilżającą odżywką (dzieje się tak poprzez wypełnienie luk we włosie, jednak w stosowaniu wskazany jest umiar, gdyż zbyt częste nakładanie może bardzo obciążyć włosy, sprawiając, że skręt osłabnie),
- warto płukać zimną wodą (lub płukanką zakwaszającą), aby domknąć łuski włosa,
- dobrze jest pozostawić lekko niedopłukane po aplikacji odzywki do spłukiwania (albo dać więcej odżywki bez spłukiwania), aby włos miał ochronę przed utratą wilgoci.
Włosy o małej porowatości:
- wolniej przyswajają wodę/wilgoć i wolniej ją oddają (będą więc dość dobrze trzymać wilgoć),
- ze względu na ciasną i zamkniętą strukturę łusek mogą być szybciej obciążone skutkiem nadbudowywania produktów,
- łatwiej pozbawić witalności i sprężystości poprzez aplikację zbyt dużej ilości odżywki i/lub stylizatora, które pozostawiają film na włosie,
- mogą stać się łamliwe i suche skutkiem zbyt częstych zabiegów proteinowych,
- w prosty sposób "otworzyć" na wchłanianie produktów poprzez płukanie w ciepłej wodzie, która lekko uniesie łuski,
- winny być chronione przed utratą wody poprzez stosowanie odżywki (jej ilość zależy od indywidualnych potrzeb), którą należy rozprowadzić równomiernie celem uniknięcia obciążenia (można np. nałożyć odżywkę i opłukać włosy pod strumieniem wody przez kilka sekund),
- kiedy są dobrze nawilżone, mogą nie potrzebować odżywki do spłukiwania. Wystarczy więc po myciu odżywką (co-wash) od razu nałożyć odżywkę bez spłukiwania. Takie włosy wyglądają też rewelacyjnie po zastosowaniu lekkiej odżywki bez spłukiwania i odpowiedniego żelu,
- trzeba karmić takimi proteinami, które łatwo zmyć (wystarczą też aminokwasy wnikające do wnętrza włosa),
- lepiej tolerują proteiny, gdy są cienkie niż grube,
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Henna a włosy kręcone
Tak naprawde z henną nie ma nic na bank: kolor, odżywienie, obciążenie skutkujące rozluźnieniem skrętu - to sprawa indywidualna. Jednak trzeba pamiętać, że to wszystko może się zdarzyć - kolor może wyjść zbyt jasny lub ciemny, można obserwować wysuszenie włosa zamiast odżywienia oraz ewentualne rozluźnienie skrętu w miejsce dawnego loka czy fali. Trzeba wiedzieć, że biorąc hennę, można mieć prawie proste włosy, takie ryzyko istnieje.
Zalety:
- zdecydowanie henna pogrubia włosy, bo łączy się z ludzką keratyną (w 99% na stałe)
- henna pomaga w naprawianiu uszkodzeń, bo - patrz linijka wyżej
- ułatwia zapuszczanie i znów patrz wyżej obie linijki
- przy włosach przetłuszczających może zmniejszyć przetłuszczanie
- odżywia włosy i skalp
- jest naturalna (pod warunkiem kupienia czystej henny)
Wady:
- nieumiejętnie zastosowana może przesuszyć włosy (chodzi o brak intensywnego nawilżania po hennowaniu, przyda się więc chociaż olejowa maska)
- przy hennowaniu za każdym razem całości włosów może nastąpić poluźnienie skrętu, w przypadku fal nawet wyprostowanie. Henna wnika we włos i go wypełnia, skutkiem czego włos staje się ciężki i jak się nie ma mocnego skrętu to, niestety ale przyciągania ziemskiego się nie oszuka.
Można uniknąć rozprostowania - farbować henną tylko odrosty i np. raz na 6 miesięcy całość, aby odświeżyć kolor
- trudność w pozbyciu się henny jak się farbuje ciągle całość - henna tak mocno wnika we włos, że żadna farba nie chwyci, pozostaje tylko poczekać aż odrosną (jest sposób na zmycie henny, jak się komuś nie podoba efekt, ale trzeba to zrobić w pierwszych 12 godzinach po farbowaniu, zanim henna połączy się trwale z keratyną we włosie)
- bardzo rzadko zdarza się, że ktoś ma tak domknięte łuski włosów, iż henna nie ma szans dostać się do środka włosa. Kolor wtedy trzyma się na włosie do następnego mycia. Jeśli ktoś używał na włosach rozjaśniacza to ma podniesione łuski, wówczas henna ma szansę wniknąć do wnętrza, ale też łatwiej się stamtąd uwolni, bowiem rozjaśniacz zwiększa porowatość przez swoją agresywność.
Więcej o prostowaniu włosów henną tutaj oraz tutaj
Ostatnio edytowane przez Eloe77; 2011-08-08, 12:35.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Instrukcja obsługi fal - link do udoskonalenia tego, co uważałaś za "krzywe" włosy
Fale, tak jak i loki, nie są włosami prostymi
Są delikatniejsze, podatne na zniszczenie i wysuszanie.
Są kapryśne, zmienne w ciągu roku i dnia.
Są niezwykle kobiece.
Są po prostu piękne i wymagają najwyższej delikatności.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Dumna fala
"You don’t look at the ocean at sunset and think, “Gee, it’s too bad these waves aren’t curly.” "
cytat z scienceyhairblog.blogspot .com
[tłum. Patrząc na ocean o zachodzie słońca nie myślisz "Rany, szkoda, że te fale nie są lokami"]
Co jakiś czas pojawiają się na forum wpisy wskazujące, że posiadaczki fal mają kłopot z ich zaakceptowaniem i docenieniem. O falach piszą "TYLKO fale", "marne fale", traktują je jak gorszą wersję loków, włosy ani nie proste, ani nie kręcone, takie ni to, ni sio.
A przecież fale są piękne!
Cieszmy się nimi, bądźmy z nich dumne i nie porównujmy ich ciągle do loków.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Składy kosmetyków do włosów - na co zwracać szczególną uwagę - w telegraficznym skrócie
By właściwie dobrać produkt do kręconych wystarczy zapamiętać kilka prostych zasad czytania, a właściwie przeszukiwania składu:
Co powinno wzbudzić nasz niepokój
-alcohol denat. - wysusza, podobnie jak Isopropyl Alcohol (IPA); ale alkohole tluszczowe juz sa ok, np. cetearyl alcohol;
- polimery i copolimery w tym silikony (to co ma koncowke -cone, -xane, np. dimethicone, cyclopentasiloxane) oraz inne skladniki mogace sie nabudowac na wlosie: hydroxypropyl guar hydroxypropyltrimonium chloride (jest w szamponach alterry z wyjatkiem mandel&jojoba, w alverde chyba tez wiec uwaga), quaternium, polyquaternium (z numerkami),
- paraffinum lub white oil
- niektóre konserwanty, choćby DMDM hydratoin,
- sulfaty - najcześciej w postaci Sodium Lauryl Sulfate lub Sodium Laureth Sulfate, które mogą działać wysuszająco na włosy kręcone. To najcześciej silne detergenty odzierajace wlosy z ich naturalnych skladnikow odzywczych; jednakze oczyszczenie wlosow szamponem z ww. skladnikami jest wskazane co jakis czas (dla jednych sa to 2 tygodnie, dla innych 2 miesiace). Taki szampon do oczyszczania nie moze zawierac silikonow (a w najczesciej spotykanych szamponach wlasnie SLS/SLES ida w parze z silikonami). Uwaga na odżywki zawierające te składniki!
Dobrze jest - póki nie zyskamy rozeznania w zachowaniu włosów - unikać tych składników w produktach, które stosujemy, a przynajmniej dowiedzieć się, w jaki sposób je stosować, by były dla nas bezpieczne.
Co powinno nas przyciągnąć
-humektanty (np. gliceryna, glikol propylenowy, miod, aloes, niacynamid, kwas hialuronowy),
- emolienty (wszelkie olejki, oleje [oil] ale uwaga bo niektore to olejki eteryczne i moga pelnic tylko funkcje zapachu),
- proteiny (hydrolyzed keratin, hydrolized silk, hydrolized milk protein, hydrolized soy protein, hydrolized milk protein, hydrolized elastin itd),
- ceramidy,
- wszelkie ekstrakty (extract),
- witaminy (np. tocopherol to wit. E, retinol - wit. A i ich pochodne)
Podstawowa zasada:
To, co najcenniejsze dla nas produktach do włosów powinno byc w skladzie wymienione przed zapachem (parfum/fragrance) i konserwantem (choćby ...-paraben i wiele innych), jesli jest po zapachu i konserwancie, tzn. ze jest tego malo, prawdopodobnie za malo, by odczuwalnie lub widzialnie zadziałać.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Farbowanie chemiczne włosów kręconych
Czyli tak:
1. nałóż olej na kilka godzin przed farbowaniem
2. pofarbuj włosy jak zwykle
3. po określonym czasie spłucz farbę i zmyj ją odżywką (przeznaczoną do mycia - np. dostępną w rossmanie isaną babassu)
4. nałóż odżywkę ds, potem bs - czyli postępuj jak zwykle.
Ważne, by farbować później raczej odrosty niźli całość włosów.
Ostatnio edytowane przez Eloe77; 2012-02-09, 18:59.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Zakręcone MUST TRY
Nie jest to "must have", ponieważ każdy kręcony włos jest inny.
Jednak każda kręcona głowa - zgodnie z doświadczeniami wielu wizazanek - winna wypróbować zgodnie z kategoriami (szczególnie na początku pielegnacji):
BeBeauty, krem do rąk zielony - wyłącznie z sklepach Biedronka (wazelina)
stylizatory:
żel lniany Joanna żel mrożący
Artiste - przykładowy - wyłącznie w sieci drogerii Natura
Isana, żel do stylizacji włosów męski - przykład - wyłącznie w Rossmann
Komentarz