Jeśli odwiedzasz nas po raz pierwszy, koniecznie
zapoznaj się z FAQ, klikając
link powyżej. Aby móc pisać posty, może być konieczna rejestracja ?
kliknij link rejestracji powyżej, aby kontynuować. Aby rozpocząć przeglądanie wiadomości,
wybierz forum, które chcesz odwiedzić, z listy poniżej.
Netykieta - zasady postępowania na Forum Wizaz.pl
Zasady te stworzyła przez lata społeczność Użytkowników Wizaz.pl.
Są uzupełnieniem Regulaminu Serwisu Wizaz.pl, który znajduje się pod adresem: https://wizaz.pl/regulamin-forum-nowy/ .
Każdy Użytkownik jest zobowiązany przestrzegać Regulaminu Serwisu Wizaz w takim samym stopniu jak Netykiety.
Wersja obowiązuje 17.04. 2026
1. Odnoś się do innych Użytkowników forum tak jak chcesz, aby odnoszono się do Ciebie, z szacunkiem i zachowując kulturę wypowiedzi. Rasistowskie, drastyczne, obraźliwe lub dyskryminujące posty i treści (w tym grafika, avatary, podpisy oraz wpisy w profilach Użytkowników) są niezgodne z Regulaminem Serwisu Wizaz.pl i Netykietą i mogą być usunięte, a ich Autorzy mogą otrzymać upomnienie lub ostrzeżenie. To samo dotyczy treści pornograficznych, wulgarnych, zawierających groźby, dotyczących inteligencji, wykształcenia, płci, religii, rasy czy statusu majątkowego.
2. Tolerancja. Uznaj prawo innych do posiadania poglądów, których Ty nie podzielasz i życia "po swojemu" - jeśli tylko to jest w zgodzie z prawem.
3. Szanujmy język, jakim się posługujemy. Wypowiedzi budujmy zgodnie z zasadami języka polskiego. Zbędne jest pisanie całego tekstu wielkimi literami, podobnie jak jego nadmierne kolorowanie.
4. Pamiętaj, że Moderator nie jest stroną w dyskusji.
5. W złym tonie jest wytykanie dyskutantom popełnionych przez nich literówek, błędów ortograficznych i gramatycznych, szczególnie robienie tego w sposób prześmiewczy i uszczypliwy. Takie zachowanie jest niezgodne z Regulaminem Serwisu Wizaz.pl i Netykietą, a Użytkownik może otrzymać upomnienie, a jeśli opisana sytuacja będzie się powtarzać - ostrzeżenie.
6. Stosowanie wobec innego Użytkownika zwrotów powszechnie uważanych za obraźliwe, jak również za cytowanie postów z innych wątków niezwiązanych z tematem w celu zdeprecjonowania, wyszydzenia czy ośmieszenia Autora cytowanej wiadomości stanowi naruszenie Regulaminu Serwisu Wizaz.pl i Netykiety, a Użytkownik może otrzymać upomnienie.
7. Świadome prowokowanie innych Użytkowników forum poprzez agresywne, kontrowersyjne lub obraźliwe wypowiedzi mające na celu rozbudzenie lub wywołanie nowej dyskusji oraz skupienie uwagi na Autorze tego typu postów (trolling) nie jest tolerowane i stanowi naruszenie Regulaminu Serwisu Wizaz.pl oraz Netykiety. Użytkownik może otrzymać ostrzeżenie, a w przypadku powtarzających się przypadków tego typu zachowań taki Użytkownik może otrzymać bana (zablokowanie konta).
8. Zanim założysz swój wątek sprawdź w wyszukiwarce, czy ktoś nie założył wcześniej podobnego - być może informacje jakich poszukujesz, już znajdują się na forum. Wątki nie ulegają przedawnieniu, jeśli aktualnie nie toczy się w nich dyskusja, należy je odświeżyć przez napisanie nowego posta.
9. Jeśli trafisz na interesujący Cię wątek, ale odnalezienie w nim tego czego szukasz jest utrudnione z powodu dużej ilości postów, należy użyć opcji "Przeszukaj ten wątek". Częste wpisy typu: "Pewnie było już o tym wspominane, ale nie chce mi się szukać, więc napiszcie jeszcze raz o..." traktowane są jako wiadomości w złym tonie i stanowią naruszenie Regulaminu Serwisu Wizaz.pl i Netykiety.
10. Zakładanie wątków typu "Wiem, że mój wątek nie pasuje na to podforum, ale tu jest więcej Wizażanek...." uważane jest za zaśmiecanie forum. Częste tego typu działania stanowią naruszenie Regulaminu Serwisu Wizaz.pl i Netykiety, a tacy Użytkownicy mogą otrzymać upomnienie lub ostrzeżenie.
11. Niedopuszczalne jest niszczenie sensu wątku przez nadmierne odbieganie od głównego tematu wątku rozpoczętego w pierwszym poście, jak również poprzez toczenie prywatnych rozmów pomiędzy Użytkownikami - do takich celów służy opcja Prywatnych Wiadomości (PW). Niszczenie wątku przez wpisy nie na temat (tzw. off topic) stanowi naruszenie Regulaminu Serwisu Wizaz.pl i Netykiety. Użytkownik publikujący takie wpisy może zostać upomniany a jego posty off topic - usunięte.
12. Forum Wizaz.pl nie jest portalem randkowym ani matrymonialnym. Zamieszczanie tego typu wpisów stanowi naruszenie Regulaminu Serwisu Wizaz.pl i Netykiety. Posty i wątki o takiej treści mogą być usuwane.
13. Nie zamieszczamy na forum publicznym korespondencji PW bez zgody Autora. Dotyczy to również ogólnego pisania na temat jej treści. Niedozwolona jest zmiana treści cytowanych postów z wyjątkiem usunięcia linków/nazw reklamowych lub skrócenia treści
14. Niedopuszczalne są działania reklamowe. Reklama to wszelkie działania prowadzące do uzyskania korzyści materialnych lub do darmowego promowania strony (blogi komercyjne, galerie, prywatne strony itp.). Za reklamę mogą zostać uznane linki do stron aukcji, sklepów, serwisów internetowych czy nazwy produktów, zawarte w postach należących do jednego Użytkownika lub do grupy kont-klonów, w których często polecane są różne produkty i usługi, w szczególności w sytuacji, gdy posty tego rodzaju stanowią całość lub przeważającą większość napisanych przez Użytkownika postów. Reklama to także konta ekspertów, e-ekspertów, konsultantów, e-konsultantów nieoznaczone czerwonym kolorem nicka. Reklama to także nazwa nicka, avatar lub podpis, które są jednocześnie nazwą firmy lub logiem. Jako reklama traktowane są również posty, wątki i PW z prośbami o głosy w konkursach oraz wszelkie inne zawarte w nich treści, przez zamieszczenie których Autor ma wyraźne korzyści materialne.
Posty reklamowe mogą być usuwane.
14.1. Użytkownicy z mniej niż 50 postami na koncie lub ze stażem na forum krótszym niż 3 miesiące będą traktowani bardziej rygorystycznie, jeśli zostaną u nich dostrzeżone powyższe formy reklamy., tj. mogą im zostać przyznane ostrzeżenia lub ban (blokada konta). Uporczywe spamowanie forum grozi przyznaniem bana stałego (blokadą konta na stałe).
14.2. Ogłoszenia kupna i sprzedaży są zabronione na forum poza specjalnie wyznaczonymi do tego celu miejscami.
15. Pamiętaj, że wyrażając na forum opinię na temat produktu, usługi lub osoby, ponosisz za swoją opinię odpowiedzialność.
16. Edytowanie własnych postów na forum. Funkcja "edytuj" na forum służy do poprawiania błędów, dopisków, dodania zdjęć, zmiany szyku zdania w swoich postach, usunięcia fragmentu, który po przemyśleniu wolelibyście jednak zdjąć z forum publicznego itp. a nie do całkowitego usunięcia całej treści, zwłaszcza tej kluczowej dla sensu wątku. Nadużywanie tej opcji do masowego i całkowitego kasowania treści swoich postów, co powoduje zniszczenie treści wielu wątków, stanowi naruszenie Regulaminu Serwisu Wizaz.pl i Netykiety i może spowodować blokadę konta. Twoje konto może zostać czasowo lub trwale zablokowane.
17. Udostępnianie oraz prośba o udostępnianie nielegalnych materiałów objętych ochroną praw autorskich (muzyka, filmy, książki, gry itp.) jest zabronione. Dostęp do źródła takich informacji może być usuwany, a wobec Użytkownika notorycznie łamiącego tę zasadę i propagującego tego typu informacje może otrzymać upomnienie, ostrzeżenie lub ban (blokada konta).
18. Kopiowanie oraz rozpowszechnianie zdjęć lub pozostałych utworów, stanowiących własność innych Użytkowników w celach komercyjnych bez ich zgody jest niedopuszczalne.
19. Złamanie Regulaminu Serwisu Wizaz.pl lub Netykiety przez Użytkownika zgłaszaj za pośrednictwem funkcji ZGŁOŚ, dostępnej przy każdym Post (Wiadomości). Napisz powód zgłoszenia. Zgłoszenia można dokonać również poprzez formularz znajdujący się pod adresem https://wizaz.pl/dsa/ .
21. Konto Użytkownika zostanie zablokowane, jeśli:
suma punktów z ostrzeżeń będzie równa 4 lub większa od 4 - konto zostanie zablokowane na czas 7-14 dni.
suma punktów z ostrzeżeń będzie równa 6 lub większa od 6 - konto zostanie zablokowane na stałe.
Użytkownik może otrzymać jednorazowo więcej niż 6 punktów, co spowoduje zablokowanie konta bez uprzednich ostrzeżeń.
22. Bana (blokadę konta) na forum otrzymują osoby, a zatem jeśli Użytkownik ma zarejestrowanych kilka nicków (kont) na forum, bana otrzymają wszystkie konta tego Użytkownika.
24. Administrator ma prawo do weryfikowania postów, ale nie obowiązek. Moderator nie ma obowiązku reagować na post, który nie jest zgłoszony przez ZP. Podobnie Moderator nie musi podejmować działania, jeśli zgłoszenie nie ma poparcia w prawie, regulaminie lub netykiecie. Masowe wysyłanie w takich przypadkach ZP lub PW, w skrajnych sytuacjach zostanie uznane za nadużycie i jest równoznaczne z otrzymaniem ostrzeżenia oraz zawieszeniem rozpatrywania takich zgłoszeń. Więcej na ten temat znajdziesz w § 9 Regulaminu Serwisu Wizaz.pl.
26. Każdy może złożyć skargę, jeśli nie zgadza się ograniczeniem zastosowanym przez Administratora (usunięciem opublikowanej przez niego treści lub jej części, blokadą konta). Skargę należy złożyć za pomocą formularza znajdującego się pod tym adresem https://wizaz.pl/dsa/
Zasady składania i rozpatrywania skarg zostały określone w § 8 Regulaminu Serwisu Wizaz.pl.
Następujące skargi nie będą rozpatrywane:
- skargi na upomnienia
- skargi na ostrzeżenia - napisanych w imieniu osób trzecich
- napisane na forum publicznym.
27. Jeśli chcecie bezpowrotnie usunąć konto możecie to zrobić samodzielnie poprzez profil użytkownika lub skontaktujcie się z Administratorem Serwisu pisząc na adres forumwizaz@burdamedia.pl (szczegóły zawiera § 5 Regulaminu Forum Wizaz.pl). Zwróćcie uwagę, że o usunięciu postów decydujecie osobnym wypowiedzeniem. Moderatorzy nie usuwają kont na prośby wysłane poprzez PW czy napisane na forum w wątkach.
Objaśnienia do niektórych punktów netykiety:
1. Aby zgłosić naruszenie - "Zły Post" (ZP) użyj przycisku "Zgłoś", który znajduje się - pod avatarem Użytkownika w przypadku posta w wątku - w prawym dolnym rogu pod wpisem w profilu Użytkownika - w prawym górnym rogu Prywatnej Wiadomości (PW).
2. Opcja "Przeszukaj ten wątek" znajduje się po prawej stronie fioletowej belki nad pierwszym postem.
3. Formy interwencji stosowane przez Moderację:
a) Ostrzeżenie - to punkt karny za przewinienie (czerwona kartka ).
b) Upomnienie - to oficjalne zwrócenie uwagi, personalnie (żółta kartka).
c) Upomnienie przez PW - to zwrócenie uwagi personalnie, niepublicznie.
d) Upomnienie w Wątku - to zwrócenie uwagi publicznie, personalnie lub grupie osób.
3.1 Przykład czytania informacji o przyznanych kartkach:
"Ostrzeżenia: 1/0" Oznacza jedno upomnienie (żółta kartka bez punktów)/zero ostrzeżeń (czerwona kartka z punktami, które mogą skutkować banem).
"Ostrzeżenia: 0/1 (3)" Oznacza zero upomnień (żółta kartka bez punktów)/jedno ostrzeżenie za trzy punkty (czerwona kartka z punktami, które mogą skutkować banem).
3.2 Informacje o ilości przyznanych kartek z aktywnymi punktami widoczne są pod avatarem Użytkownika, natomiast spis wszystkich otrzymanych kartek, w tym tych z już nieaktywnymi punktami znajduje się w profilu Użytkownika i jest on dostępny tylko dla Moderatorów forum.
Z myślą o Was otwieramy wątek poświęcony najczęściej zadawanym pytaniom - czyli FAQ - dotyczącym pielęgnacji (i nie tylko) kręconych włosów.
Ponieważ wątek jest w budowie, prosimy o cierpliwość i wsparcie.
Wszelkie pytania, propozycje, uwagi prosimy zamieszczać w wątku pielęgnacyjnym albo pisać na PW. Sugestie mile widziane!
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Mam suche, kręcone, puszące się włosy - co robić?
Zacznij od przeczytania pierwszego postu w wątku pielęgnacyjnym oraz pigułki.
Przeczytaj także FAQ, być może znajduje się tam odpowiedź na pytanie, które Cię interesuje.
Więcej o pielęgnacji kręconych włosów dowiesz się z tego wątku.
Zapraszamy do zadawania pytań i dyskusji
Ostatnio edytowane przez Eloe77; 2010-02-15, 10:54.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Kiedy mycie włosów odżywką nie jest wskazane?
Przede wszystkim nie powinnaś myć włosów wyłącznie odżywką, jeśli używasz produktów ze składnikami, do których zmycia potrzebny jest szampon.
Używania szamponu wymagają m. in. produkty z częścią silikonów (więcej informacji o silikonach tutaj, a o ich zmywalności tutaj ), polyqaternium (więcej informacji o polyquaternium tutaj ) i PVP (większość żelów do włosów i balsamów do kręconych).
Pamiętaj jednak, że możliwe jest mycie co jakiś czas zarówno szamponem, jak i odżywką. Istnieje także metoda OMO (odżywkowanie - mycie - odżywkowanie), łącząca dobrodziejstwa odżywek i szamponów.
Warto eksperymentować, aby znaleźć najlepszą dla siebie metodę.
Ostatnio edytowane przez Eloe77; 2010-02-15, 10:54.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Co to jest OMO?
To skrót od słów Odżywkowanie - Mycie - Odżywkowanie.
Mycie włosów składa się wówczas z trzech etapów:
1) Odżywkowanie:
Na zmoczone włosy, poniżej linii uszu (na długość włosów, innymi słowami) nakładasz odżywkę. Będzie to jedna z odżywek używanych jako odżywki do mycia włosów (np. któraś z kategorii a, szczególnie wtedy, gdy jesteś CG).
Na tym etapie sprawdzi się również olej. 2) Mycie:
Szampon nanosisz palcami na skórę głowy w taki sposób, by ominąć włosy i myjesz skalp, masując go opuszkami palcow. Dopiero teraz spłukujesz szampon i wcześniej nałożoną odżywkę.
Staraj się tak to zrobić, by szampon nie spływał po włosach. W tym celu pochyl głowę i przytrzymuj włosy z boku podczas płukania szamponu. Kiedy go spłuczesz, dokładnie zmyj odżywkę z włosów, starając się ich nie szarpać.
Szampon może być z SLSem lub bez (np. któryś z kategorii b lub c, w zależność od własnych potrzeb i preferencji).
3) Odżywkowanie:
Nakładasz na włosy treściwszą odżywkę (odżywkę do spłukiwania) i spłukujesz ją po upływie czasu, wymaganego dla danego produktu. Może to być jedna z odżywek z kategorii a, szczególnie wtedy, gdy jesteś CG.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Ile produktów do włosów powinnam nakładać?
Przede wszystkim powinnaś być świadoma kolejnych etapów pielęgnacji włosów (mycia, odżywiania, zabezpieczania i stylizowania) i do ich przeprowadzenia wybierać odpowiednie produkty.
Włosy nie będą obciążone, nawet jeżeli nałożysz kilka produktów, ale w odpowiedniej ilości.
Ostatnio edytowane przez Eloe77; 2010-02-15, 10:58.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Jak dużo kosmetyku powinnam nakładać?
Bez ograniczeń możesz nakładać oleje i maski, które zmywasz odżywką lub szamponem. Ich nadmiar zostanie usunięty podczas mycia.
Produkty, które zostawiasz na włosach lub spłukujesz jedynie wodą mogą - szczególnie, gdy nałożysz je w zbyt dużej ilości - obciążyć włosy. Najlepszą jest tutaj metoda prób i błędów oraz uważne obserwowanie włosów.
Najlepiej zacząć od mniejszej ilości kosmetyku, np. wielkości ziarna grochu, i stopniowo zwiększać.
Ostatnio edytowane przez Eloe77; 2010-02-15, 10:58.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Co to jest olejowanie?
Olejowanie jest to nakładanie oleju na całe włosy lub tylko na ich końcówki.
a) Na całe włosy - zalecane jest nakładanie przed myciem włosów i skalpu. Można nakładać zarówno na suche, jak i mokre włosy, w zależności od upodobań.
b) Na końcówki - oleje nakładane są w niewielkiej ilości (najwyżej kilak kropel) - w celu ochrony i zapobieganiu rozdwajaniu się końcówek. Położenie zbyt dużej ilości oleju może łatwo spowodować obciażenie i przetłuszczenie włosów!
Ostatnio edytowane przez Eloe77; 2010-02-15, 10:58.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Jak długo powinnam trzymać oleje na włosach?
Zależy od czasu, jaki możesz na to poświęcić.
Liczymy od 20-30 minut po nałożeniu olejów (czas minimum) aż po całą noc (czas optimum). Można również dłużej, jeśli mamy do czynienia z naturalnymi olejami.
Trzeba jednak pamiętać, że oleje mogą brudzić wszystko, czego dotykają włosy, w tym np. poduszkę. W takim przypadku warto ją zabezpieczyć, zakładając czepek albo kładąc ręcznik na poduszkę.
Ostatnio edytowane przez Eloe77; 2010-02-15, 10:58.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Czym zmywać oleje?
W zależności od przyjętej pielęgnacji i własnych preferencji - odżywką lub szamponem (z SLSem lub bez).
Należy przy tym pamiętać, że im łagodniejszy środek do zmywania, tym więcej substancji odżywczych pozostanie na włosach po olejowaniu.
W przypadku mycia odżywką może pojawić się konieczność dwukrotnego umycia włosów. Podobnie może się zdarzyć podczas zmywania szamponem - jeśli za pierwszym razem niedokładnie zmyłaś olej (czuć go na włosach), można powtórzyć mycie.
Ostatnio edytowane przez Eloe77; 2010-02-15, 10:57.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Co oznacza "wzbogacanie odżywek/masek"?
Oleje i maski można ze sobą łączyć, jak i dodawać do nich różne składniki. Będzie to wzbogacanie.
Przykłady można znaleźć w Receptariuszu, np. maska do włosów.
Jednak możliwości łączenia i wzbogacania masek jest dużo więcej.
Począwszy od składników, które często znajdują się w domu, jak miód czy sok z cytryny, a skończywszy na półproduktach, które można kupić w sklepach jak Biochemia Urody, Mazidła czy Zrób Sobie Krem.
Składniki takie można dodawać do konkretnego oleju lub mieszanek olejów, jak również do odżywek czy masek. Dobrą bazę do wzbogacania stanowią gęste odzywki i maski, m. in. Maska Gloria czy maski Wax L'biotica.
By osiągnąć jak najlepsze efekty, należy testować i obserwować reakcje włosów na poszczególne składniki. Trzeba też świadomie podchodzić do używanych baz, tzn. znać składniki, które odżywki czy maski zawierają. Nabyta w ten sposób wiedza pozwoli okreslić, co najlepiej służy naszym włosom.
Ostatnio edytowane przez Eloe77; 2010-02-15, 10:57.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Gdzie kupować okreslone produkty?
Większość z polecanych przez kręconowłose produktów można dostać w drogeriach i aptekach sieciowych jak Rossmann, Natura czy Superpharm, a także w super- i hipermarketach.
Część produktów jest dostępna wyłącznie w aptekach (np. produkty firmy Inter Fragrances) czy sklepach ze zdrową żywnością - stacjonarnych i internetowych (np. oleje, zioła hinduskie).
Trudniej dostępne mogą okazać się:
a) Maska Gloria, emulsja Gloria - Auchan,
b) Produkty Mypa - Natura,
c) Olej kokosowy - sklepy ze zdrową żywnością, zielarskie, aukcje internetowe.
Warto przeglądać również strony sklepów z półproduktami (jak choćby te podane w poście powyżej), gdzie bez trudu można znaleźć ciekawe składniki i produkty.
Może takich produktów jest więcej? Gdyby jakiś został pominięty, proszę o uwagi w wątku pielęgnacyjnym lub na PW.
Ostatnio edytowane przez Eloe77; 2010-02-15, 10:57.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Czy mycie odżywką jest dla mnie?
Podstawową zasada pielęgnacji włosów kręconych jest metoda prób i błędów. Jeśli nie spróbujesz, nie dowiesz się, czy mycie odżywką sprawdzi się na Twoich włosach.
Na początek należy dokładnie oczyścić włosy szamponem z SLS (im prostszy skład szamponu, tym lepiej). Można również dodać do dawki szamponu tabletkę aspiryny, nie jest to jednak warunek konieczny.
Potem można spróbować umyć odżywką i nałożyć produkty pozbawione oblepiaczy.
Pamiętaj, że metoda mycia odżywką wymaga konsekwencji w doborze produktów pozbawionych silikonów, polyquaternium i PVP.
Nadto - przyzwyczajenie włosów i skalpu do nowej metody może potrwać nawet do 6 tygodni. Cierpliwość, konsekwencja i uważna obserwacja wskazane.
Ostatnio edytowane przez Eloe77; 2010-02-15, 10:57.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Lista używanych przez kręconowłose skrótów i odniesień:
2a, 2b, 2c, 3a, 3b, 3c, 4a, 4b, 4c - typy skrętu b/s - bez spłukiwania BU - biochemiaurody.pl - sklep internetowy CG - curly girl, czyli metoda pielęgnacji włosów kręconych wprowadzona przez Lorraine Massey d/s - do spłukiwania doz - ☠☠☠☠☠☠ - apteka internetowa DP - dew point - punkt rosy (PR) Jantar - odżywka do włosów, obecnie wycofywana ze sprzedaży (ku rozpaczy wielu użytkowniczek). Istnieje również Jantar mgiełka. mazidła - mazidla.com - sklep internetowy NC - naturally curly niedoścignione forum internetowe z USA pq - polyquaternium PVP - polimer obecny w większości żeli do włosów ręcznikowanie - spolszczenie dla ploppingu lub plunkingu , metody suszenia i stylizowania włosów kręconych PR - punkt rosy - dew point (DP) SLS - siarczan występujący w większości szamponów i środków myjących oraz ogólna nazwa dla siarczanów używana na zakręconym forum TBS - The Body Shop - nazwa sklepu i marka kosmetyków Wax - odżywka do włosów. Istnieje wiele typów Waxów, ale kręconowłose polecają sobie przede wszystkim Wax L'Biotica (inaczej polski Wax) ze względu na jego skład. ZSK - zrobsobiekrem.pl - sklep internetowy
Na pewno pominełam jakieś skróty, których używamy. Prosze więc o uwagi i podpowiedzi na pielęgnacyjnym, OT lub przez PW.
OT i PW to oczywiście skroty ogólnoforumowe!
Ostatnio edytowane przez Eloe77; 2010-02-20, 20:44.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Jak czesać włosy kręcone?
Z powodu swojej struktury włos kręcony jest bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne niż włos prosty. Dlatego też nie zaleca się czesania włosów na sucho, by nie narazić ich na niepotrzebne łamanie czy inne uszkodzenia.
Czesanie, rozczesywanie suchych włosów może też skutkować tzw. efektem lwa lub szopy, czyli puchem. Dzieje się tak skutkiem podważania łusek włosa.
Dla niedowiarków: materiał zdjęciowy obejmujący czesanie suchych, zdrowych, wyprowadzonych metodą CG włosów szczotką Tangle Teezer materiał zdjęciowy obejmujący czesanie suchych, pielęgnowanych od 9.2011 metodą cg (+polimery) włosów szczotką.
Najczęściej zaleca się więc czesanie włosów na mokro, gdy nałożono na nie odżywkę (d/s czy b/s - kwestia preferencji), maskę lub olej. Koniecznością jest odczekanie na działanie specyfiku, czyli wygładzenie łusek, by nie szarpać włosów podczas czesania.
Można również rozczesać przed myciem włosów, choć i ta metoda nie jest małoinwazyjna.
Są jednak dwie przeciwstawne szkoły (druga twierdzi, że czesanie na mokro dużo bardziej szkodzi włosom, doprowadzając do podważenia łuski i trwałych uszkodzeń), wybór należy więc do kręconowłosej.
Jedno jest pewne - należy odstawić szczotki i grzebienie i albo czesać się wyłącznie palcami, albo zaopatrzyć się w grzebień z szerokim rozstawem zębów. Czy będzie on drewniany czy też plastykowy - zależy od preferencji (różnica materiałowa będzie widoczna podczas czesania na sucho).
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Dlaczego włosy się kręcą/falują?
W zasadzie nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Prawdopodobnie tkwi ona w genach, czyli albo rodzimy się zakręceni, albo się nimi stajemy (skutkiem zabiegów fryzjerskich ) na ściśle określony czas.
Jest możliwe, by włosy nagle zaczęły się kręcić - warto wówczas poprzyglądać się, czy w rodzinie nie było podobnego przypadku. Do takiej nagłej zmiany dochodzi zwykle skutkiem zmian hormonalnych, np. w okresie dojrzewania (takie wnioski wynikają z moich obserwacji i uważnego czytania tego, co piszą kręconowłose).
Istnieją też odwrotne sytuacje, gdy włosy przestają się kręcić.
Włos kręcony ma inną strukturę niż włos prosty. Jest nierówny, a łańcuchy keratynowe słabsze w miejscach skręcenia. Także przekrój jest zupełnie inny - okrągły dla prostego i owalny dla kręconego.
Te uwarunkowania sprawiają, że kręcone stają się włosami szczególnej troski, jako bardziej podatne na uszkodzenia, wysuszenie i łamanie.
Ostatnio edytowane przez Eloe77; 2010-02-19, 12:39.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Dlaczego włosy przestają się kręcić?
Na to pytanie istnieje cały szereg odpowiedzi.
Jeśli należy do nich kod genetyczny -wówczas niewiele możemy poradzić. Nie ma na to jednak dowodów (a jeśli są, to proszę o kontakt - dodam informację).
Reszta to już efekty naszych własnych działań:
- zmian hormonalnych - kiedy dorastamy, zażywamy pigułki, zachodzimy w ciążę, rodzimy dzieci itd.
- przebytych chorób i zażywanych lekarstw,
- zanieczyszczenia środowiska,
- stresu,
- twardej i nasyconej pierwiastkami wody,
- zmian pór roku i wilgotności,
- zabiegów fryzjerskich wykorzystujących chemię i wysokie temperatury,
- niewłaściwie dobranych kosmetyków do pielęgnacji.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Mydła - dlaczego ich nie polecamy
Nie polecamy mydeł do mycia włosów z dwóch powodów:
* dla mydeł charakterystyczne jest wysokie, zasadowe PH (8-9); PH optymalne dla włosów jest lekko kwaśne (ok. 4,5-5,5)
Zastosowanie produktów z wysokim PH może prowadzić do uszkodzeń łuski włosa i jego warstwy lipidowej.
* twarda woda, z jaką najczęściej mamy do czynienia, w połączeniu z mydłem sprawia, że na włosach pojawia się osad, który może powodować szorstkość, plątanie, poczucie suchości włosów.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Dlaczego zgodnie z metodą CG powinnam odstawić silikony?
Metoda CG zakłada - jako jeden z podstawowych elementów - mycie odżywką. Ponieważ taki produkt w przeciwieństwie do większości szamponów nie zawiera substancji potrzebnych do zmycia wielu składników obecnych w kosmetykach - a mających tendencję do nabudowywania się na włosach, jak niektóre silikony, polyquaternia i środki obecne w produktach do stylizacji (np. PVP i inne) - zaleca się ich odstawienie.
To działanie ma sens także dlatego, że pozwala stwierdzić, czy naszym włosom potrzebne są wymienione substancje, czy może nasze kręcone wyglądają lepiej bez wszystkich lub którejś z nich.
Jedynie metoda prób i błędów, powolne testowanie i uważne przyglądanie się włosom, pozwoli na realną ocenę.
Trzeba także pamiętać, że jednorazowa reakcja nie jest miarodajna i zawsze warto powtórzyć akcję, by przekonać się o jej skuteczności.
Pamiętajmy - najpierw należy nauczyć się zasad, by móc później od nich czynić odstępstwa.
Ostatnio edytowane przez Eloe77; 2010-02-20, 20:26.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Metoda kubeczkowa - co to jest i na czym polega?
Nazwa metody pochodzi od narzędzia, którego używamy do rozrobienia wybranego produktu. Najlepiej by kubeczek był zamykany - pozwoli to łatwiej uzyskać zamierzoną mieszaninę.
Nie musi to być kubek do picia, ale każde naczynie, które jesteśmy w stanie zamknąć i wziąć do jednej ręki.
Aktualizacja - wątek o tej metodzie z użyciem pompki.
Metoda polega na wymieszaniu szamponu lub odżywki z wodą. Wewnątrz umieszczamy standardową dawkę produktu używanego do mycia i mieszamy dokładnie z wodą.
Celem mieszania szamponu z wodą jest uzyskanie piany, dzięki czemu nie trzeba jej już wytwarzać na włosach przez tarcie, które może niszczyć włosy. Po wylaniu mieszanki na włosy wystarczy delikatny masaż skalpu, kilkakrotne ugniecenie włosów (jeśli potrzeba) i można przystąpić do płukania. Metoda kubeczkowa pozwala na skrócenie czasu oddziaływania szamponu na włosy.
Celem mieszania odżywki do mycia z wodą jest jej rozcieńczenie. Dzięki temu łatwiej będzie umyć nią włosy bez dodatkowego szarpania czy dolewania wody. Proporcje są uzależnione od preferencji, jak również gęstości odżywki.
Spośród używanych odżywek do włosów warto rozpuszczać Yunga czy Mrs. Potters.
Ostatnio edytowane przez Eloe77; 2011-10-24, 09:49.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Kryzys włosowy - co to jest i jak go rozpoznać
Zmiana dotychczasowej pielęgnacji na CG lub zbliżoną wymaga cierpliwości i konsekwencji, nie ma bowiem jej natychmiastowych efektów. Włosy potrzebują przede wszystkim czasu, by przyzwyczaić się do innego traktowania i nowych środków, a to nie dzieje się w sposób niezauważalny.
Kryzys to właśnie czasowe pogorszenie stanu włosów skutkiem nowej pielęgnacji, nawet jeśli początkowo obserwowałyśmy poprawę. Nie musi ujawniać się zawsze i od razu. Występuje jednak na tyle często, by pisać, że pojawia się zwykle około 3 lub 4 tygodnia od rozpoczęcia konsekwentnej pielęgnacji. Może trwać około 2 tygodni.
W tym czasie najlepiej trzymać się z daleka od fryzjera , ponieważ pokusa obcięcia włosów jest ogromna. Warto jednak spinać je lekko i dalej sumiennie pielęgnować.
Osobom z krótkimi włosami (jak ja w czasie kryzysu) zaleca się rzadko spoglądać w lustro.
Rozpoznanie kryzysu włosowego nie powinno być jednak mylone z przekarmieniem proteinami. Dlatego warto spisywać sobie produkty, które stosujemy, by móc określić, co tak naprawdę dzieje się z włosami.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Jak często można nakładać oleje?
Odpowiedź jest z pozoru prosta - tak często, jak to potrzebne. Zapotrzebowanie, tak samo jak włosy, jest jednak indywidualne.
Zaleca się nakładanie olejów raz na tydzień, zasadę można jednak modyfikować ze względu na:
- porowatość włosów,
- zniszczenie włosów,
- porę roku,
- rodzaj używanych olejów.
O porowatości warto poczytać w przetłumaczonym artykule. Znajdą się w nim również informacje dotyczace zniszczeń.
W naszej szerokości geogeraficznej szczególny nacisk na olejowanie winien byc położony zimą, dlatego też można wówczas zwiększyć częstotliwość nakładania olejów. Podstawowe różnice w pielęgnacji kręconych zimą i latem zawarto w kilku punktach.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Proteiny - dlaczego warto zachować ostrożność
Proteiny stanowią niezbędny budulec ludzkiego organizmu, także włosów. Nie ulega więc wątpliwości, że winniśmy uzupełniać ich ubytki dobrze dobranymi kosmetykami.
Istnieją jednak takie typy włosów, które nie tolerują nadmiaru protein lub też wybranych ich rodzajów. Odnalezienie właściwej "diety proteinowej" jest więc konieczne dla utrzymania włosów w dobrej kondycji. Ustalić ją można jedynie metodą prób i błędów.
Nie sposób określić listy bezpiecznych protein i tych, które mogą zaszkodzić włosom. To kwestia indywidualna. Jedno jest natomiast pewne - nadmiar protein może sprawić, że nasze włosy będa wyglądały gorzej niż przed zmianą pielęgnacji: stracą skręt, napuszą się, przecząc grawitacji, i będa wyglądać na bardzo suche. Problemem będzie też ich nadmierna wrażliwość i łamliwość Ten artykuł świetnie ilustruje przekarmienie proteinami.
Nie można jednak całkowicie wykluczyć protein ze stosowanej pielęgnacji. Ich niedostatek może skutkować przede wszystkim brakiem objętości (ilustracja także w przywołanym artykule).
Specjalista z NC poleca proteiny jedwabiu jako najlepiej przenikające do wnętrza włosa. Trzeba jednak pamiętać, że cząsteczki mogą być różnej wielkości i nie wszystkie - a zwykle tylko te najmniejsze - przenikną do wnętrza włosa. Pittsburghcurly polega na sile keratyny (to tak jak i ja ). Jej hydrolizat wykazuje największe powinowactwo do uszkodzonych i osłabionych włosów. Świetnie wnika do wnętrza włosa, jak i chroni go przed działaniem środków chemicznych.
Warto więc sprawdzać, jakie proteiny znajdują się w stosowanych przez nas produktach i uważnie obserwować reakcję włosów.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Jak unieść przyklapnięte włosy - podpinanie spinkami mokrych włosów
By włosy "odbiły" od skalpu, warto podpinać je spinkami tuż po nałożeniu ostanitego produktu do stylizacji.
Zastosowanie znajdują rożne spinki w zależności preferencji czy grubości włosów, spinki bowiem muszą utrzymać się nawet parę godzin. Trzeba też pamiętać, by podczas wypinania nie powodowały kolejnych uszkodzeń.
Najczęściej stosowane są spinki do loków zwane też często tukanami lub klamerki zwane żabkami.
Najczęstszy sposób podpinania winien być zgodny z naturalnym układem włosów.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Co to jest ręcznikowanie (plopping/plunking)?
Ręcznikowanie (chustkowanie, pieluszkowanie, tiszertowanie etc.) to zabieg stylizacyjny polegający na umieszczeniu włosów na czubku głowy i odpowiednim ich zawinięciu włosów w gladki materiał.
Warto użyć do tego ręcznika kuchennego (nigdy frotte!), chustki, koszulki czy pieluszki. Taki zabieg pozwoli na uniesienie włosów przy nasadzie oraz nadanie skrętu zanim zaczną schnąć naturalnie lub zostaną wysuszone suszarką.
Można powiedzieć, że to ostatni etap stylizacji.
Możliwe jest również zastosowanie plunkingu odwróconego - zadbamy wówczas o sprężystość dłuższych włosów.
Zanim umieścimy włosy w materiale, warto nałożyć na nie odżywkę b/s i/lub żel. Po zdjęciu zwykle już nic nie nakładamy, możemy za to podpiąć włosy spinkami i pozwolić im samodzielnie wyschnąć (czy też wysuszyć suszarką).
Istotne jest to, by wypracować własną technikę oraz stosować ją do włosów nieco dłuższych (przynajmniej do ramion). Włosy krótsze po ręcznikowaniu mogą wyglądać na pogniecione.
Zastanawiająca jest różnica między ploppingiem a plunkingiem. Oba terminy są jednak związane z wciskaniem (włosów pod materiał).
Ten filmik traktuje o plunkingu, a ten filmik o ploppingu. Okazuje się jednak, że plunking będzie "wciskał włosy pod materiał", zaś plopping "pozwoli im opadać".
Wiele jednak osób traktuje te terminy wymiennie (przykład choćby w dłuższym filmiku).
Ostatnio edytowane przez Eloe77; 2011-08-04, 11:53.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Cięcie włosów kręconych
Ponieważ kręcone włosy mają własny pomysł na ułożenie, nie dla ich posiadaczek katalogi z fryzurami. Z tego też powodu właściwe cięcie może okazać się nie lada wyzwaniem dla fryzjera.
Jak zaleca i sama stosuje Lorraine Massey, kręcone należy ciąć na sucho, uwzględniając każdy kosmyk, jego indywidualny skręt i grubość.
Krótki film z targów fryzjerskich z próbką takiego cięcia - KLIK
Jednak miejsce cięcia nie jest obojętne, szczególnie dla osób o mocniej skręconych włosach. Kosmyk należy przyciąć przed "C", w jakie układa się lok.
Celem zwiększenia objętości Lorraine radzi poszukać bliźniaczo skręconych kosmyków (często składają się na jeden kosmyk), rozdzielić je, a spodni przyciąć nieco krócej od wierzchniego. Takie cięcie sprawi, że jeden lok-bliźniak będzie podtrzymywał drugi.
Decydując się na cięcie u fryzjera, warto sprawdzić możliwości włosów, a przede wszystkim określić, czy warstwa spodnia nie skręca się mocniej od wierzchniej. Cieniowanie, bądź cięcie warstwami pozwoli ją odsłonić, dzięki czemu włosy będą miały więcej miejsca do kręcenia się.
Trzeba też pamiętać o pozostawianych długościach. Często obcięcie włosów zbyt krótko przynosi w efekcie mocniejszy skręt albo jego całkowity brak.
Właścicielki fal są w szczególności narażone na utratę skrętu wraz z długością włosa, bowiem ich rozleniwione "S" potrzebuje miejsca. Dlatego też przed ostateczną decyzją o ścięciu lepiej przyjrzeć się układowi fali.
Dot.: FAQ dla kręconowłosych - zajrzyj, zanim zapytasz
Jak promienie UV wpływają na włosy
Skutkiem działania promieni słonecznych na włosy jest płowienie koloru, łamliwość włosów, suchość, kruchość czy mniejsza elastyczność.
Jak chronić włosy?
1. Noś nakrycie głowy: kapelusz, chustkę; 2. zabezpieczaj końcówki (zwłaszcza długich włosów)
* olejem (np. shea - jest naturalnym fltrem UV) lub
* olejkiem do opalania z filtrami UV jeśli stosujesz szampon, wiele z nich może być niezgodnych z metodą CG (zawierać silikony, parafinę czy inne trudnozmywalne odżywką substancje); bądź poszukaj olejku na bazie olejów roślinnych zgodnych z CG jak np. Garnier 3. stosuj produkty z filtrami (przykładowe produkty znajdziesz TUTAJ)
Najskuteczniejsze wydają się odżywki/maski pozostawiane na co najmniej kilka minut oraz produkty bez spłukiwania.
Można również skomponować własny olejek ochronny na bazie oleju roślinnego oraz tlenku cynku.
Pamiętaj o intensywnym nawilżaniu, odżywianiu i regeneracji włosów, które latem są szczególnie narażone na przesuszenie i zniszczenie!!!
Dot.: Pielęgnacja naturalnych loków, loczków, fal - cz. IV
Jak stosować naftę kosmetyczną na skalp?
Naftę należy wcierać w skórę głowy zawsze przed myciem szamponem (wg mnie jest konieczny do jej zmycia, ale nie próbowałam samej odżywki).
Ma ona za zadanie przyspieszyć wzrost włosów - z jednej strony masujemy skórę głowy, z drugiej strony sama nafta pobudza krążenie. Niekiedy nawet odczuwalne jest lekkie mrowienie.
Wszelkie dodatki, czyli nafta z drożdżami, rzodkwią, witaminami itp. to zwykle symboliczne ilości.
Nie należy przesadzać z częstotliwością, dlatego sama używam raz na 7-10 dni, tak jak zaleca producent na 10-20 minut.
Często spotyka się rozbieżne opinie: jedni odczuwają nawilżenie po nafcie, inni przesuszenie. U siebie zaobserwowałam połysk i miękkość na 'zdrowych włosach', farbowane końcówki przesuszyła.
Naftę można stosować jako pobudzacz wzrostu dla włosów (na moich króciakach z zauważalnym i satysfakcjonującym efektem ).
Ostatnio edytowane przez Eloe77; 2010-04-19, 10:13.
Dot.: Pielęgnacja naturalnych loków, loczków, fal - cz. IV
Jak stosować naftę kosmetyczną?
Naftę kosmetyczną można stosować zarówno na skalp, jak i na całą długość włosów. Jak stosować naftę kosmetyczną na włosy?
Naftę kosmetyczną nakłada się na włosy podobnie jak oleje.
Przy czym nafta ma bardziej wodnistą konsystencję, przez co łatwiej spływa z rąk/włosów i jest mniej wydajna niż oleje.
Naftę należy trzymać na włosach nie dłużej niż 30 minut. Stąd też najlepiej nakładać ją na krótko przed myciem włosów.
W żadnym wypadku nie należy zostawiać nafty na całą noc!
Może to wywołać podrażnienie skalpu (objawia się krostami) lub przesuszyć włosy lub skalp.
Naftę kosmetyczną należy stosować nie częściej niż jeden raz na tydzień z wyżej wymienionych powodów.
Do zmywania nafty wystarcza dwukrotne zmycie szamponem. Odpowiedni jest tu szampon oparty na Coco Betaine, np. Hipp, Babydream lub szampon z SLS-em/SLES-em.
W sprzedaży dostępna jest także wzbogacana nafta kosmetyczna.
Również samemu można dodawać do nafty składniki odżywcze. Polecane są tu np. żółtka.
Jakie efekty daje stosowanie nafty?
Nafta wcierana w skalp, przyśpiesza porost włosów.
W przypadku wcierania jej na długość włosów, przede wszystkim nawilża je i odżywia oraz dodaje blasku.
Dot.: Pielęgnacja naturalnych loków, loczków, fal - cz. IV
Czym są składniki kondycjonujące
W artykułach na temat pielęgnacji włosów, reklamach czy w opisach działania różnorakich kosmetyków można się spotkać ze stwierdzeniem, że dany produkt/składnik ma działanie kondycjonujące.
Mogłoby się zdawać, ze chodzi o poprawę kondycji włosa, czyli jego regenerację skutkująca długotrwała poprawą jakości włosa.
Tymczasem działanie kondycjonujące składników kosmetycznych polega na prowizorycznym, tymczasowym poprawieniu wyglądu włosów
Działają one od momentu ich nałożenia na włosy do spłukania/zmycia.
Składniki te wygładzają włosy, zapobiegają elektryzowaniu, dodają blasku, miękkości, wypełniają ubytki w strukturze włosa (tymczasowo!), ułatwiają rozczesywanie włosów. Krótkotrwale maskują wady.
Zaliczają się do nich np. silikony, polyquaternia, antystatyki czy niektóre proteiny*, oleje**
Należy jednak pamiętać, że funkcje tych składników nie wyczerpują się w ich działaniu upiększajacym, np. keratyna może regenerować, olej kokosowy wzmacniać, polyquaternium-68 utrwalać fryzurę a dimethicone chronić przed mechanicznymi uszkodzeniami.
* niektóre proteiny mają zdolność wnikania wewnątrz włosa i wzmacniania go, regenerowania, inne pozostają na jego powierzchni i działają nawilżająco, wygładzającą czy antystatycznie. Jest to uzależnione od wielkości cząstek, tego czy dana proteina została poddana hydrolizie i jaki był stopień tej hydrolizy, np. hydrolizowana keratyna ma zdolność wnikania do wnętrza włosa.
** niektóre oleje, podobnie jak proteiny, mają zdolność wnikania wewnątrz włosa, wzmacniania go, uelastyczniania itd., przykładem jest olej kokosowy; inne pozostają na powierzchni działając nawilżająco, zmiękczająco czy wygładzająco. Jest to uzależnione od rodzaju kwasów tłuszczowych budujących poszczególne oleje; więcej informacji: https://wizaz.pl/forum/showpost.php?p...59&postc ount=9
Ostatnio edytowane przez Eloe77; 2010-04-29, 09:49.
Komentarz